Wady postawy i ich skuteczne leczenie

Leczenie wad postawy może odbywać się na różnych płaszczyznach. Przede  wszystkim poprzez prawidłowe utrzymywanie postawy ciała. Do tego celu możemy wykorzystać na przykład stabilizatory i korektory postawy. Są to urządzenia medyczne, które mają za zadanie ograniczyć nieco zakres ruchu. W ten sposób nie będzie możliwe garbienie się, a jedynie utrzymywanie prostej pozycji ciała. Mogą być skuteczne na przykład przy leczeniu skoliozy lub innych wad według zalecenia lekarza.

Co może pomóc?

Inną ważną metodą, która pozwala pozbyć się problemów z wadami postawy jest gimnastyka korekcyjna. Takie ćwiczenia często organizowane są w szkołach podstawowych i prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego. Jest to metoda nieinwazyjna i mogąca przynieść naprawdę duże rezultaty. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się rehabilitację pod okiem wyspecjalizowanego  ortopedy takiego jak Adrian Stępiński z Poznania – https://www.adrianstepinski.com/. Stosowane są też zabiegi przy użyciu maszyn oraz masaże rehabilitacyjne.

Operacja

W przypadku wad wrodzonych i bardzo posuniętych wykonuje się leczenie operacyjne. Jest ono niebezpieczne, ponieważ odbywa się na kręgosłupie, którego zadaniem jest ochrona rdzenia kręgowego. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym i cały zabieg może potrwać nawet kilkanaście godzin. Zwykle używa się metalowych stabilizatorów, aby nadać kręgosłupowi nowej krzywizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *