Rola rozciągania w regeneracji

Trening i dieta są bardzo ważne jeśli chcemy żyć zdrowo, jednak regeneracja może okazać się równie ważna. Regeneracja to bardzo szeroki temat, który obejmuje wiele aktywności, w tym także odpowiednie rozciąganie. Jaką rolę w regeneracji pełni rozciąganie i jakie są jego zalety?

Rozciąganie statyczne i dynamiczne

Rozciąganie to zestaw ćwiczeń, które mają za zadanie rozgrzać mięśnie do większego wysiłku, ale także przygotować mięśnie do odpoczynku. Rozciąganie dynamiczne jest często stosowane przed treningiem, jako forma rozgrzewki, a rozciąganie statyczne jest stosowane jako forma regeneracji po treningu, aby pozwolić mięśniom zmniejszyć intensywność. Jakie są zalety rozciągania i czym można ją uzupełnić?

Zalety rozciągania

Zaletą rozciągania jest z pewnością znaczne zmniejszenie ryzyka kontuzji, z tego powodu po treningu nie powinno się pomijać rozciągania. Razem z rozciąganiem można także zastosować masaż klasyczny, który pozwoli przyspieszyć regenerację naszego organizmu po treningu, a także dalej zmniejszyć ryzyko kontuzji. Rozciąganie powinno stać się integralną częścią naszego planu dnia, zarówno przed jak i po treningu, gdyż zalety z niego płynące są bardzo duże w stosunku do czasu, jaki trzeba na nie poświęcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *